Kiderült, hogy mekkora különbség van a két társadalmi réteg között. A tavalyi évben a háztartások jövedelmi helyzete javult, ezáltal kismértékben, de csökkent a különbség a szegények és a gazdagok között. A gyermekkel rendelkezők körében csak a kétszülős, egy utódot nevelők jövedelme érte el az országos átlagot.
2018-ban tehát folytatódott a magyarországi háztartások jövedelmi helyzetének javulása, így az egy főre jutó éves bruttó jövedelem 1 millió 815 ezer forint, amely 10,4%-kal magasabb, mint az azt megelőző évben. Ez még szépen is hangozhat, amíg el nem osztjuk 12-vel, ami így már csak 151.000 brutto forint havonta egy főre. Persze ezt próbálják a lehető legjobban beállítani, de aki kicsit is utánanéz a magyar helyzetnek, az tisztában van azzal, hogy ez közel sem elég a megélhetésre.
A tavalyi évben az egy főre jutó bruttó munkajövedelem 1 millió 337 ezer forint volt, ami közel 13%-kal több mint az előző évben. A társadalmi jövedelmek egy főre számított éves összege 448 ezer forintot ért el, összetételét tekintve pedig a legnagyobb részarányt a nyugdíjak és a nyugdíjszerű ellátások jelentették.
A legalsó jövedelmi tizedben az egy főre jutó éves átlagos bruttó jövedelem az országos átlag egynegyedét tette ki (25,6%), míg a leggazdagabb tizedben az egy főre jutó éves bruttó jövedelem 2,4-szerese volt az átlagnak. Az egyéb jövedelmek aránya a leggazdagabb tizedben 2,0%-ról 3,0%-ra nőtt.
A háztartásokat tekintve 2018-ban a legmagasabb jövedelemmel az egyedülálló férfiak rendelkeztek, éves bruttó jövedelmük átlagosan 2 millió 524 ezer forint, amely havi szinten 210 ezer forint bruttó forintot jelent. Ennél az összegnél 20%-kal kevesebb volt az egyedülálló nőké, akik így bruttó 168 ezer forintot vihettek haza havonta. A gyermekes háztartásokban az egy főre jutó éves bruttó jövedelme 1 millió 534 ezer forint volt. Ez pedig 130 ezer bruttó forintot sem jelent.
A gyermekes háztartásoknál érdemes megemlíteni, hogy csak a kétszülős, egy gyermeket nevelők jövedelme érte el az országos átlagot, míg a három vagy annál több gyermekes háztartások átlagtól való elmaradása évről évre csökkenni látszik.